Boşaltım Sistemi Hastalıkları Hakkında Bilgi

'Hastalıklar' forumunda HazaN tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. HazaN Admin Site Yetkilisi Admin

Boşaltım Sistemi Hastalıkları nelerdir

Boşaltım sistemi hastalıklarında teşhisi siz koyamayacağınız için bir iç hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor ( hastanelerde dahiliye bölümü) Ayrıca BOŞALTIM SİSTEMİ HASTALIKLARI ciddi hastalıklardır ve tedavi gerektirir Eğer sizinde boşaltım (sindirim) sistemi hastalıkları yaşıyorsanız acilen hastaneye başvurunYinede aşağıda boşaltım sistemi hastalıkları ile genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz

Boşaltım sistemi hastalıklarının en yaygınları hakkında bazı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Boşaltım sistemi hastalıkları, bu sistemde görevi olan organların görevini icra edememesinden kaynaklanır. Boşaltım sistemi hastalıklarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Böbrek İltihabı; tıp dilinde adı nefrit olarak da bilinen bu hastalığın akut ve kronik nefrit olmak üzere 2 türü mevcuttur. Akut nefrit böbrek iltihabının ilk yaşandığı zamanlarda gözlemlenir ve kendisini böbrek ağrısı, idrar sırasında yanma şeklinde belli eder. Kronik nefrit ise akut nefritin ilerlemiş halidir. Akut nefritin tedavi edilmemesi sonucunda oluşur ve böbrek kaybına sebebiyet verecek kadar tehlikeli bir durumdur.
    Böbrek Yetmezliği; bu hastalık türünde böbrekler görevini icra etmez veya kısmen icra eder. Bu hastalık kendini idrar sırasında gelen kanla birlikte gösterir. Hastalığın tedavisinde diyaliz makinesi kullanılabilir veya böbrek nakli gerekebilir.
    Böbrek taşı; idrar yollarının iltihaplanarak tıkanması sonucu kandaki atık maddeler böbrek kanalında kalır ve zamanla böbrek taşlarını oluşturur. Böbrek bölgesinde özellikle idrar çıkarma sırasında kronik ağrılar şeklinde kendini belli eder. Tıpta böbrek taşı çözümü bir hayli gelişmiştir. Günümüzde lazer ışınları ile böbrek taşı kırma operasyonları gerçekleştirilmekte ve kısa sürede hastalık yenilebilmektedir.
    Mesane iltihabı; özellikle ayak ve karın bölgesinin üşütülmesi ile meydana gelen bu hastalık, mesane bölgesinde bakteri üremeleri sonucu kendisini gösterir ve idrar çıkışını zorlaştırır. İşeme ardından kramplı ağrılar yaşanması muhtemeldir. Bol miktarda sıvı tüketmek ve antibiyotik kullanmak hastalığın tedavisi için uygulanmalıdır.
    Albümin; vücutta genel olarak basınç düzenleyerek, kılcal damarlara madde taşınmasını sağlayan bir proteindir. Böbrek kanalında bulunan kapsüller görevini tam gerçekleştiremezse, albümin böbrek kanlından geçerek idrarla dışarı atılır ki bu durumda vücutta albümin eksikliği görülür.
    Üremi; böbreğin ayırma kanallarının görevini icra edememesi sonucunda ortaya çıkan bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Bu durum kanda bulunan üre miktarını artırır.
    Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Genel Belirtileri
    - Sık idrar ihtiyacı yaşama,
    - Aşırı terleme ve ateş yükselmesi,
    - Yorgunluk,
    - Mide bulantıları ve kusma,
    - İdrar sırasında kan gelmesi,
    - Böbrek ve mesane ağrıları.

2. Masal Üye

Boşaltım Sistemi Hastalıklarından Korunmak İçin;
    - Bol su ve sıvı tüketmek,
    - Boşaltım sistemi organlarını soğuğa karşı korumak,
    - Temizliğe önem vermek gerekir.

Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Tedavisi
    Hastalıkların tedavisi mutlak suretle doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Antibiyotik kullanımı, ağrı kesici kullanımı, böbrek yetmezliği durumunda diyaliz makinesi, her iki böbreğin işlevini kaybetmesi halinde böbrek nakli, gerek görülürse perhizler ve şifalı bitkiler başlıca tedavi yöntemleridir.
    Boşaltım Sistemi Hastalıklarından Korunmak İçin Şifalı Bitkiler;
    - Üzüm ve enginar; böbrek taşı oluşumunu engeller ve oluşan taşı düşürmeye yardımcı olur.
    - Badem; mesane ve böbrek bölgelerinde oluşan iltihapları temizler,
    - Bakla, maydanoz, çilek; üreterleri temizler,
    - Turp; böbrekte oluşan mikroorganizmaları yok eder,
    - Ayrıkotu; idrar söktürücü olarak oldukça yararlıdır.

3. Misafir Ziyaretçi

Allah razı ola çocuklarım.evlatlarımın ödevinde cok yardımcı oldu.....

4. misafir Ziyaretçi

çok soalun yardımcı oldu ama bide bunu ezberlicenm bizim fencei çok gaddar da çok osalun
    tekrar

5. Misafir Ziyaretçi

teşekürler kim yazdıysa ödevime yardımcı oldunuz

6. Misafir Ziyaretçi

ödevim için bana yardımcı oldu

7. Misafir Ziyaretçi

saolun sayenizde 100 aldım

8. mardinmidyat Ziyaretçi

çok işime yaradı bu siteyi severim

9. Misafir Ziyaretçi

çok yardımcı oldunuz çok sagolun...

10. Misafir Ziyaretçi

teşekkürler ödevimde yardımcı oldu

11. Misafir Ziyaretçi

Ya tedavi şekillerini yazsıın biri.ödevim var ACİİİİİİİLL!!

12. Misafir Ziyaretçi

saolun biraz kısa ama teşekkürler :))))

13. Misafir Ziyaretçi

çok sağolun çok tşk yardımcı oldu dershane ödevime çok kısa ve güzel tanımları var

14. Misafir Ziyaretçi

ödevimi yapmakta çok yardımcı oldunuz çok teşekkürler

15. Misafir Ziyaretçi

çok teşekür ederim sayfanızı çok beğendim devamını dilerim

16. Misafir Ziyaretçi

ÇoOoOoOoK tEşekkür ediyorummm yarın okulda fen ve teknoloji dersi var ve ömğretmen ödev vermiştiiiiii
    ÇoOoOoOoK işime yaradıııııııııı :)))

17. Misafir Ziyaretçi

Benim fen ödevimde çok yardımcı oldunuz ,saolun ama daha uzun bilgiler. Olabilirdi diye düşünüyorum:))

18. Misafir Ziyaretçi

tesekurler thank you sagolun gercekten işime inanılmaz yaradı sayfanızı cok begendim

19. Misafir Ziyaretçi

çok teşekkür ederiz arkadaşımla birlikte hep bu sayfa çokj işimize yaradı:D

20. sevval Ziyaretçi

Allah razı olsun :dd Allah ne muradın varsa versin :dd Allah sevdiğine kavuştursunn seni :dd neyse steşekkürler cok yardımcı oldun dostum