Behçet Necatigil Kimdir Kısaca

Konusu 'Kimdir Kısaca' kategorisindedir ve EyLüL tarafından 6 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. EyLüL

  EyLüL Üye


  Behçet Necatigil Kimdir  Behçet Necatigil Kimdir Kısaca Yaşamı

  Behçet Necatigil İstanbul Yüksek Öğretmen okulu ve edebiyat bölümünden mezun oldu. Kars'ta, Zonguldak'ta, Kabataş Erkek Lisesi'nde ve İstanbul Eğitim Fakültesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptı. Kabataş Erkek Lisesi'nde Demir Özlü, Hilmi Yavuz gibi yazar ve şairlerin öğretmeni oldu.

  İlk şiiri, lise öğrencisi olduğu yıllarda Varlık Dergisi'nde çıktı. O tarihten ölümüne kadar hep eserler verdi. Şiirlerinde evler, aile, çevre, aşk, bunalım, hastalık, yalnızlık ve ölüm temalarını işledi. Eski ve yeni kelimeleri ustaca şiirine yerleştirdi. Sağlam ve tutarlı bir şiir dünyası oldu.

  Şiir kitapları dışında, düz yazılarını topladığı Bile/Yazdı adlı eseri de bulunmaktadır. Almanca'dan çeviriler yapan Necatigil, radyo oyunları da yazmıştır. Bu alandaki çalışmalarını; Yıldızlara Bakmak (1965), Gece Alevi (1967), Üç Turunçlar (1970), Pencere (1975) kitaplarında topladı.

  Ailesi ölümünden sonra, Necatigil Şiir Ödülü'nü her yıl verilmek üzere oluşturdu. Ayrıca Kabataş Erkek Lisesi 3 Fen-F sınıfına Behçet Necatigil Dersliği adı verildi.

  [​IMG]
   

 2. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Behçet Necatigil Kimdir Kısaca

  çok güzel bir site bu siteye hayran kaldım çünkü bu benim performans ödevim inşallah 100 alıcam
   

Sayfayı Paylaş