Aydın Sayılı Kimdir Kısaca

Konusu 'Kimdir Kısaca' kategorisindedir ve EyLüL tarafından 18 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. EyLüL

  EyLüL Üye


  Aydın Sayılı Kimdir Kısaca Yaşamı

  Ord. Prof. Aydın Sayılı 2 Mayıs 1913, İstanbul doğumlu Türk bilim adamıdır.

  Aydın Sayılı Türkiye’de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. Ordinaryüs Profesör Doktor ünvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılı başından itibaren Turkish lira symbol 8x10px.png 5 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunur.

  Aydın Sayılı 2 Mayıs 1913’te İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Abdurrahman Bey, annesi Suat Hanım’dır. Ailesinin üçüncü çocuğu idi. Babasının İran'da görev yapması nedeniyle çocukluğunun bir kısmı İran'da geçti.

  Aydın Sayılı 1961’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi’nin tam üyesi oldu ve 1962’den itibaren 3 yıl boyunca bu kurumda as-başkanlık yaptı.Üniversitedeki görevinden emekli olduktan sonra 1984 yılında Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Araştırmaları Merkezi adlı iki yeni kurum kurulmuş, bu kurumlar Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu ile birleştirilmişti.

  Aydın Sayılı Henüz emekliliğinin ilk ayında iken 15 Ekim 1993 günü sokakta kalp krizi geçirerek hayatını yitirdi. Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

  [​IMG]
   

 2. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: Aydın Sayılı Kimdir Kısaca

  1989yılında olen yada yararlanan bir bilim adamıdır
   

 3. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  aydın sayılı

  cebeci asri mezarlığında toprağa verildi
   

 4. bedoloc

  bedoloc Ziyaretçi

  5 tl nin arkasındaki bilim adamı
   

 5. efe213r2

  efe213r2 Ziyaretçi

  Evet paranın arkasındaki insan
   

Sayfayı Paylaş