Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir

Konusu 'Sağlık Rehberi' kategorisindedir ve By RiZeLi tarafından 27 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. By RiZeLi

  By RiZeLi Üye


  Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir
  Ayak İncinmesi
  Ayak İncinmesi Tedavisi


  Tedavi;

  1.Sakatlanan bölgeye bir parça tampon koyarak elastiki bandaj sarın, 72 saat kadar sakatlanan bölgeye kompres uy*gulayın. 2.Sakatlanan bölgeye günde 3-4 defa 15′er dakikalık buz tedavisi uygula*yın. 3. incinmeden 72 saat sonra sıcak tedaviye geçin. Bu incinmenin iyileşme süresi ortalama 2-4 gündür.

  Ayak Bileği Kırığı Tedavisi

  Ayak bileğinin geneli likle iki yanında birden görülen bir veya daha fazla ayak bileği kemiğinin tam ve tam olmayan kırıklarıdır. Nedenleri; Bileğin her iki yanındaki basınç geçici olarak bileği veya topuk kemiğinin çıkmaya zorlar. Bağlantıyı sağlayan bağlar gerilir” ve kopar. Bağlar gerilip kemikleri de kopartabilir. Tedavi; 1.Şişlik inerse 7-12 gün sonra dikişler alınabilir. 2.Alçı alın*dıktan sonra en az 6 haftalık sargıya veya desteğe ihtiyaç vardır. 3.Günde 3-4 kez 15′er dakika buz masajı yapılmalıdır: 4.Daha sonra sıcak tedaviye geçin. 5.Mümkünse girdap banyosu yapın. 6. Düzgün ve incitmeden hafif masaj yapın. Bu kırığın iyileşme süresi ortalama 18-20 haftadır. Kırığın şiddetine göre bu iyileş*me süresi 12 aya çıkabilir.

  Ayak Bileği Tenosinoviti:

  Ayak bileğin*de bir detendon kılıfının veya bir tendonun enflamasyonudur. Nedenleri; 1.Ayak bileği tendon ve kaslarının aşırı kullanımı veya nadiren yırtılma. 2.Ayak bileğinde yaralanma veya direkt darbe. 3.Yaralanmadan sonra cerrahi kesiden veya yaralanma anındaki cilt kesesin*den, enfeksiyon girişi. Tedavi; 1.Cerrahiye gerek yoktur, 10-14 günlük bir yürüme alçısına ihtiyaç vardır. İyileş*me tamamen sağlanana kadar elastik bandajla ayak bileğini sarmak gerekir.
  2. Sık sık sıcak tedaviye başvurun.
  3. Mümkünse girdap banyosu yapın.
   

Sayfayı Paylaş