Atatürkün Bilim ve Teknoloji ile İlgili Sözleri

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' kategorisindedir ve YAREN tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. YAREN

  YAREN Üye


  Atatürkün Bilim ve Teknoloji ile İlgili Özdeyişleri,
  Atatürkün Bilim ve Teknoloji ile İlgili kısa Sözleri,
  Atatürkün Bilim ve Teknolojiyle İlgili Sözleri,


  Bilim, gerçeği bilmektir.


  Her işin esas hedefine kısa ve kestirme yoldan varmak arzu edilmekle beraber, yolun kabul edilebilir; mantıki ve özellikle ilmi olması şarttır.


  Ben askerî deha filân bilmiyorum. Herhangi bir zorluk önünde kaldığım zaman benim yaptığım iş şudur: Vaziyeti iyice tesbit etmek, sonra bu vaziyet karşısında alınacak tedbirin ne olduğuna karar vermek.


  Bütün ilerlemeler, insan fikrinin eseridir. Fikri harekete getirmek birinci işimiz olmalıdır. Bir kere millet benliğine hakim olsun ve düşünebilsin, yeter! Başlangıçta hatalı düşünse de, az zaman sonra bu hatayı düzeltebilir. Fikir bir kere faaliyete başladı mı, her şey yavaş yavaş düzene girer ve düzelir.

  Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur. (1922; S.D. I )


  Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.


  Fikirler anlamsız, mantıksız, boş sözlerle dolu olursa, o fikirler hastalıklıdır Aynı şekilde sosyal hayat akıl ve mantıktan uzak, faydasız, zararlı ve birtakım inançlar ve geleneklerle dolu olursa felce uğrar. (1922)

  Bizim akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir. Bütün hayatımızı dolduran olaylar bu gerçeğin delilidirler. (1925)


  İlim ve özellikle sosyal bilimler dalındaki işlerde ben emir vermem. Bu alanda isterim ki beni bilim adamları aydınlatsınlar. Onun için siz kendi ilminize, irfanınıza güveniyorsanız, bana söyleyiniz, sosyal ilimlerin güzel (yapıcı) yönlerini gösteriniz, ben takip edeyim.


  Dünyayı istediği gibi kullanan kuvvet, fikirler ve bu fikirleri belirleyen ve yayan kimselerdir. Fikrin özelliği de hiçbir itirazın bozamayacağı bir kesinlikle kendi kendisini kabul ettirmektir. Bu da fikrin yavaş yavaş duygular haline gelerek inanca dönüşmesiyle mümkündür ve böyle olduktan sonradır ki, onu sarsmak için bütün başka mantıkların, başka düşüncelerin hükmü olamaz. (1914)


  Evet; ulusumuzun siyasal, toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )


  İnsanların hayatına, faaliyetine egemen olan kuvvet, yaratma icat yeteneğidir. 1930


  Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.


  Akıl ve mantığın çözümleyemeyeceği mesele yoktur.

  Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

  Öğretmenlerimiz , ozanlarımız , edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler, bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye’nin varlığını tanımak istemeyenlere , onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 / M.E.D.B. )


  Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade etmeyeceği hiçbir şeyi düşünemiyorum.


  Hiçbir tutarlı kanıta dayanmayan birtakım geleneklerin, inanışların korunmasında ısrar eden milletlerin ilerlemesi çok güç olur; belki de hiç olmaz. İlerlemede geleneklerin kayıt ve şartlarını aşamayan milletler, hayatı, akla ve gerçeklere uygun olarak göremez. Hayat felsefesini geniş bir açıdan gören milletlerin egemenliği ve boyunduruğu altına girmeye mahkumdur.


  Dünyada her şey için ,yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık , bilgisizlik ,doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin , binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları , şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak , elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924 ; S.D. II )


  İnsan vücudu bir kürsüdür; zeka cevherinin korunduğu yer olan başı, üzerinde taşımak için kurulmuş bir kürsü! Çünkü esas zekadır.


  Ben, manevî miras olarak hiç bir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen eremediğimizi fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.


  Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez!


  Allah dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insanlar istifade etsin, varlık içinde yaşasın diye yaratmıştır ve azamî derecede faydalanabilmek için de, bütün yaratıklardan esirgediği zekâyı, akıllı insanlara vermiştir. (1923)


  Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız.


  Bu millet ve memleket ilme, irfana çok muhtaç; tahsil yapmış, diploma almış gelmiş, olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka, parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa'ya, Amerika'ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip, öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk​
   

 2. ceeeeeeeeem

  ceeeeeeeeem Ziyaretçi

  Çok Teşekkür Ödem e yardım ettiniz sağolun
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 25 Şubat 2015

 3. helena

  helena Ziyaretçi

  :f30::):f196::f91: be çok begendi
   

 4. sevsay

  sevsay Ziyaretçi

  çok güzel olmuş bravo çok iyisiniz
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Mart 2015

 5. zıkımın köku

  zıkımın köku Ziyaretçi

  Atatürk keşke ölmeseydi
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Mart 2015

 6. alina

  alina Ziyaretçi

  sosyal cok zorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
   

 7. misafir52

  misafir52 Ziyaretçi

  benim en sevdiğim derstir sosyal.Sosyal hocamı çokkk seviyorum bu arada çok işe yaradı saolun :))
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 8 Mart 2015

 8. şeker kızzz

  şeker kızzz Ziyaretçi

  Süper ödevime çok yardımcı oldu
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 8 Mart 2015

 9. dünya güzeli

  dünya güzeli Ziyaretçi

  ben çok beğendim de biraz uzun
   

 10. nisa biçe

  nisa biçe Ziyaretçi

  çok güzeller ödevimi hemen yaptımmm :) :)
   

 11. bi git ya

  bi git ya Ziyaretçi

  cok uzun:f118:
   

 12. Guest

  Guest Ziyaretçi

  sosyal çok kolay:(
   

 13. forver

  forver Ziyaretçi

  çok güzel burdan admine teşekkür ederim:f118:
   

 14. HİLAL 1069

  HİLAL 1069 Ziyaretçi

  Çok güzel bayıldımmmmm
  :f71::f63::f91::f77:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Mart 2015

 15. nileh

  nileh Ziyaretçi

  :f91::f94::f77::f71::f71::f71::f30:
  çok sağolun tebrikler :f30::f71::f71::f71::f77::f94::f91:
   

 16. YaŞaSıN

  YaŞaSıN Ziyaretçi

  Çooooooooooooook teşekkürler
   

 17. CCCaaaNNN

  CCCaaaNNN Ziyaretçi

  benim işime yaradı.Sosysl çok zor
   

 18. misafir 123

  misafir 123 Ziyaretçi

  Odeve yardimci oldu sagolun var olun ♡♥♥♥♡♡♡♡★★☆☆☆♥:f77::f30::f82:<3o_O
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Mart 2015

 19. katy cabts

  katy cabts Ziyaretçi

  Tsk.ler :f91:
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Mart 2015

 20. dilber

  dilber Ziyaretçi

  :f71:çok güzel bayıldım:f71:
   

Sayfayı Paylaş