19 Mayıs Bayramının Önemi

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' kategorisindedir ve Wish tarafından 25 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. Wish

  Wish Üye


  19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor


  19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basarak bağımsızlık ateşini yaktığı gündür. Tüm ulusca coşkuyla kutladığımız Ulusal bayram günümüzdür. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

  19 Mayıs Gençlik Ve Spor bayramının önemleri nelerdir.

  19 Mayıs 1919 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Samsuna ayak bastı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün samsuna ayak bastığı bu tarih 19 mayıs Gençlik ve Spor bayramı olarak kutlanmaya başladı.

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Milli mucadele sırasında Türk Milletini ileriye götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı çıkacak olanların genç fikirler olduğunu görmüştü.

  Bu nedenle 19 mayıs gençlik ve spor bayramının gençlik kavramı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tafafından ayrı bir önem taşımaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençler için söylediği anlamlı bir sözü ” Genç Fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir” Atatürk’ün bu sözü gençlerimiz için söylenen anlamlı ve değerli bir sözdür.

  Türk Tarihinde kutlanması gereken günler vardır. Bunlardan biri 19 Mayıs 1919′ dur. 19 Mayıs 1919 Anadolu’da yeni Türk Devleti’nin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin başlangıcıdır. Yüce Önder Atatürk‘ün Büyük Nutkunu bu olayla başlatması, doğum gününü soranlara 19 Mayıs‘ı işaret etmesi bunun kanıtı sayılmalıdır. 19 Mayıs ‘ın milli bayram olarak ilân edilmesi bu yargıyı daha da pekiştirmektedir. Atatürk, gerek Milli Mücadele döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde yurdumuzun birçok şehrini ziyaret etti. Bu ziyaretler, o şehirlerin mahallî övünç günleri olarak kutlandığı halde sadece 19 Mayıs yasa ile milli bayram kabul edildi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Aralık 2012

 2. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: 19 Mayıs Bayramının Önemi

  bu çoooook işime yaradı
   

 3. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: 19 Mayıs Bayramının Önemi

  çok teşekkürler işime çok yaradı
   

 4. Misafir

  Misafir Ziyaretçi

  Cevap: 19 Mayıs Bayramının Önemi

  çok teşşekkür ederim çoooooooooook işime yaradı
   

 5. Misfir

  Misfir Ziyaretçi

  Çok teşekkürler çok iyi yazmışsın işime bayağı yaradı
   

Sayfayı Paylaş